Skip to content
Regulatory

Delårsrapport kvartal 1, 1 januari – 31 mars 2026

Januari – mars 2026

  • Nettoomsättning uppgick till 2,1 Mkr (6,1).
  • Värdeförändring från värdepapper uppgick till 11,5 Mkr (8,2).
  • Rörelseresultatet uppgick till -9,6 Mkr (-9,1).

Väsentliga händelser under första kvartalet

  • Athanase Innovation har lämnat ett acceptåtagande för det offentliga uppköpserbjudande som lämnats avseende aktierna i Zalaris ASA. Erbjudandet innebär att koncernen kan komma att erhålla NOK 100 per aktie i Zalaris, vilket värderar innehavet till 142,7 miljoner NOK.

Händelser efter rapportperiodens utgång

  • Athanase Innovations dotterföretag Ivisys har nått en förlikning i den tidigare kommunicerade patenttvisten med CHEP. Tvisten avsåg Ivisys import och försäljning av en tidigare generation av bolagets Pallet AI-system. Tvisten har reglerats genom en förlikning som träffats i samförstånd mellan parterna. Ingen av parterna medger något ansvar, fel eller otillbörligt handlande. Förlikningen bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på Ivisys finansiella ställning.

Daniel Nyhrén Edeen, tf VD, kommentar:

“Vi ser i flera av innehaven hur långa säljcykler nu börjar omsättas i konkret affär, vilket är ett viktigt kvitto på både produktens relevans och teamens uthållighet. Ett konkret exempel är en order på en PalletAI från en ny kund i Norge”.

Delårsrapporten samt tidigare finansiella rapporter finns här: https://investor.athanaseinnovation.com/financial-reports/

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Daniel Nyhrén Edeen, tf VD
Telefon: +46 76 850 60 20
E-mail: daniel@athanaseinnovation.com

Malin Norrman, CFO & IR-ansvarig
Telefon: +46 70 678 8500
E-mail: malin@athanaseinnovation.com

alternativt se Bolagets hemsida: www.athanaseinnovation.com.

Denna information är sådan som Athanase Innovation är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 5 maj 2026 kl. 8:30.

Athanase Innovation ABs aktier handlas på Nasdaq First North Growth Market och Mangold Fondkommission är bolagets Certified Adviser.

Om Athanase Innovation

Athanase Innovation är en investeringsorganisation med fokus på privata och publika innovationsbolag.